[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 10، شماره 2 - ( 8-1390 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 9-17 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط باور بهداشتی زنان شهر کرمان با شرکت آنان در ماموگرافی
دکتر عباس عباس زاده، خانم مژگان تائبی ، خانم سیمین کهن، دکتر علی اکبر حقدوست
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
چکیده:   (19673 مشاهده)

مقدمه: تشخیص زودرس سرطان پستان تاثیر بسزایی در کاهش میزان مرگ ومیر و افزایش کیفیت زندگی زنان خواهد داشت. جهت تشویق زنان به انجام ماموگرافی، تغییر در باورها و نگرش آنان الزامی است. برای ایجاد این تغییر، ابتدا شناخت باورهای بهداشتی آنان ضروری می باشد.
هدف: این مطالعه به منظورتعیین ارتباط باورهای بهداشتی زنان شهر کرمان و شرکت آنان در ماموگرافی بر اساس مدل باور بهداشتی در سال 85-1384 انجام شده است.
روش: این پژوهش از نوع مورد- شاهدی است که در آن متغیر مستقل اصلی باور بهداشتی در ابعاد حساسیت درک شده، شدت درک شده، موانع درک شده، فواید درک شده، راهنمایان عمل و خودکارآمدی می باشد. متغیر وابسته شرکت در ماموگرافی است. 368 زن در دو گروه 184 نفری مورد(گروهی که ماموگرافی انجام داده بودند) و شاهد(گروهی که ماموگرافی انجام نداده بودند) مورد بررسی قرار گرفتند. نمونه گیری در گروه مورد به صورت آسان و در گروه شاهد به صورت تصادفی انجام گرفت. ابزار جمع آوری اطلاعات پرسشنامه مدل باور بهداشتی بود. پرشسنامه توسط خود فرد تکمیل شد و در مورد افراد بی سواد و کم سواد مفاد پرسشنامه خوانده و پاسخ فرد درج گردید. اطلاعات با استفاده از نرم افزار SPSS ویرایش 12 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج: نتایج حاصله نشان داد که باور بهداشتی زنان در مورد فواید درک شده از انجام ماموگرافی و در مورد نقش راهنمایان عمل در زمینه انجام ماموگرافی با شرکت آنان در ماموگرافی ارتباط دارد. همچنین نمره کل باور بهداشتی در گروهی که ماموگرافی انجام داده بودند بیشتر از گروهی بود که ماموگرافی انجام نداده بودند. در مقایسه مشخصات دموگرافیک گروه مورد– شاهد از نظر میانگین سن، داشتن توده پستانی خوش خیم و سابقه خانوادگی سرطان پستان اختلاف معنی دار آماری مشاهده گردید(P<0001). بطوریکه درصد افرادی که مبتلا به توده پستانی خوش خیم بوده و سابقه خانوادگی سرطان پستان داشتاند در گروه مورد نسبت به گروه شاهد بیشتر بود و همچنین میانگین سنی گروه مورد بیش از گروه شاهد بود.
بحث و نتیجه گیری: شناخت فواید و مزایای انجام ماموگرافی و توصیه های راهنمایان عمل در زمینه انجام ماموگرافی سبب افزایش تمایل زنان به انجام ماموگرافی می شود. شناخت بهتر رفتارهای غربالگری سرطان پستان و عوامل تاثیر گذار برآن برای کارکنان بخش سلامت، خصوصاً پرستاران که ارتباط بیشتری با زنان دارند ضروری است.

واژه‌های کلیدی: باور بهداشتی، ماموگرافی، سرطان پستان، مدل باور بهداشتی، زنان، شهر کرمان
متن کامل [PDF 244 kb]   (1937 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۰/۸/۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Relationship of Health Beliefs of Kermanian women and Participation in Mammography. J Qual Res Health Sci. 2011; 10 (2) :9-17
URL: http://jqr.kmu.ac.ir/article-1-3-fa.html

عباس زاده عباس، تائبی مژگان، کهن سیمین، حقدوست علی اکبر. ارتباط باور بهداشتی زنان شهر کرمان با شرکت آنان در ماموگرافی. مجله تحقیقات کیفی در علوم سلامت. 1390; 10 (2) :9-17

URL: http://jqr.kmu.ac.ir/article-1-3-fa.htmlجلد 10، شماره 2 - ( 8-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله تحقیقات کیفی در علوم سلامت Journal of Qualitative Research in Health Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855